Poznań 2023 w pigułce. Jak rozwija się stolica Wielkopolski?

Miniony rok w Poznaniu można zdecydowanie zaliczyć do udanych. Kolejni inwestorzy dostrzegli potencjał stolicy Wielkopolski i postanowili tutaj rozwijać swój biznes. Powróćmy do kluczowych momentów 2023 roku!

Zdjęcie przedstawia zespół Biura Obsługi Inwestorów w strojach wieczorowych. W tle znajduje się błękitno-niebieska ścianka z logotypem Invest in Poznań. - grafika artykułu
Poznań w pigułce. Jak rozwija się stolica Wielkopolski?

Końcowi dobiega projekt rewitalizacji Poznania, który sprowadził na historyczne ulice nowy blask. W miejsce remontów pojawia się nowoczesna infrastruktura oraz zielone obszary. Tramwaje znowu mkną przez miasto. Nowe wieżowce pną się do góry, a przestrzeń biurowa przykuwa uwagę kolejnych firm. Poznań wyróżnia się coraz lepszą jakością życia mieszkańców, co zostało również docenione w rankingach.

Nowoczesny biznes w nowoczesnym miejscu

2023 rok przywiódł do Poznania kolejnych znanych inwestorów, a to tylko niektórzy z nich! Powitaliśmy firmy takie jak SymphonyAI - Netreveal, Revalize, Promwad czy Grace. Z kolei obecni inwestorzy zdecydowali się o poszerzeniu swojej działalności. Atotech oraz OLX otworzyły nowe centrum usług wspólnych.

Nowoczesny biznes nie może obejść się również bez odpowiedniego miejsca pracy, a takie zapewnia Poznań. Kolejny budynek kompleksu Nowy Rynek od dewelopera Skanska został oddany do użytku. Innowacyjną biurową przestrzeń zajęli czołowi inwestorzy na poznańskim rynku, tacy jak McKinsey & Company, GFT czy Wunderman Thompson Technology. Swoją siedzibę przeniosła tam także firma SOFTSWISS.

Od teraz chmury nad Poznaniem będzie także przecinał nowy wieżowiec. Andersia Silver od dewelopera Von der Heyden Group wspięła się na 116 metrów wysokości. Miejsce daje nadzieję na nowe perspektywy dla przedsiębiorców, którzy w 2025 będą mogli tam zawitać. Czekać na nich będą komfortowe powierzchnie biurowe oraz strefy relaksu stworzone z myślą o zawiązaniu satysfakcjonujących relacji.

Cyfrowy świat w Poznaniu

Podsumowując miniony rok w Poznaniu nie sposób pominąć tak ważne wydarzenie, jakim jest konferencja Pozitive Technologies. W tym roku odbyła się piąta już, jubileuszowa edycja wydarzenia. W wydarzeniu merytorycznym zarejestrowało się aż 1169 osób, a najpopularniejsze wykłady przyciągnęły prawie 500 widzów. Najdłużej, bo aż 273 min to średni czas spędzony na ścieżce AI/Data. Część stacjonarna zgromadziła w Poznaniu ponad 300 osób.

Nie zabrakło również odświeżonej publikacji "Let's play in Poznań". Katalog promuje potencjał sektorów gamedev oraz kreatywnego w Poznaniu, zachęcając do inwestowania i promując lokalne studia gier. Jedno z nich, Realtime Squad, przygotowało również specjalny dodatek do popularnej gry komputerowej Fortnite. Stolica Wielkopolski została przeniesiona do cyfrowego świata, gdzie można odbyć fascynującą przygodę.

Promocja nieruchomości na arenie międzynarodowej

Obecności Poznania nie mogło również zabraknąć na kluczowych targach w obszarze nieruchomości - MIPIM. Razem z Prezydentem Miasta Jackiem Jaśkowiakiem zespół Biura Obsługi Inwestorów miał okazję promować atrakcyjne nieruchomości inwestycyjne na tak szeroką skalę. Oferta składa się z gruntów pod zabudowę mieszkaniową, usługową czy przemysłową.
Poznań kolejny rok z rzędu był również gospodarzem wyjątkowej konferencji ImpactCEE, najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczo-technologiczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Podczas dwóch dni eventu odbyły się spotkania z ponad 600 speakerami w 23 obszarach tematycznych.

Przedstawiciele Miasta uczestniczyli także w polsko-amerykańskim sympozjum technologicznym w Dolinie Krzemowej. Wydarzenie koncentruje się na współpracy między technologią, biznesem, uczelniami a miastami.

Lokalnie Biuro Obsługi Inwestorów powróciło również z edukacyjną inicjatywą "Tydzień SSC/BPO". Przy współpracy z poznańskimi firmami z sektora usług nowoczesnych oraz szkołami średnimi zorganizowano cykl wykładów przybliżający świat biznesu.

Najlepsze miasto do życia

W tym roku Poznań ponownie zajął wysokie miejsce w niezależnym rankingu fDi Intelligence "European Cities and Regions of the Future". Stolica Wielkopolski znalazł się pierwszej dziesiątce najlepszych europejskich miast, a także zajął drugie miejsce w kategorii "przyjazność dla biznesu" dla dużych miast i siódme w klasyfikacji ogólnej. Kolejny raz Poznań został doceniony za swoje wysiłki na rzecz przyciągania inwestycji zagranicznych. Istotna jest też ocena ratingowa prestiżowej agencji Fitch: A-, która świadczy o stabilności finansowej miasta.

Szczególnym wyróżnieniem okazał się również ranking Business Insider Polska. Na łamach magazynu okrzyknięto Poznań najlepszym miastem do życia w Polsce! Znakomicie rozwinięta infrastruktura, liczne inicjatywy wspierające rozwój biznesu oraz dostęp do wykwalifikowanych pracowników czynią ze stolicy Wielkopolski konkurencyjne miejsce dla inwestorów.

Rok 2023 zdecydowanie można zaliczyć do udanych dla Poznania. Dostarczył wielu wrażeń, atrakcji, nowych nagród potwierdzających jego potencjał, a także przyniósł upragniony kres największych remontów. To tylko część zrealizowanych ambitnych projektów i wydarzeń. Miasto kolejny raz udowodniło, że nie boi się odważnych decyzji i rozwoju.

Do zobaczenia w przyszłym roku!