Kultura w Poznaniu

Historia

ZAPISKI Z LAMUSA. Jak pisarka o pisarzu

Co myślą o sobie wzajemnie twórcy? Nierzadko pozostaje to zagadką. Niekiedy strach pytać... Zdarza się jednak, że aby poznać opinię jednych o drugich organizuje się wydarzenie, którego celem jest odpowiedź na postawione na początku pytanie. Kierując się tego rodzaju ciekawością do Poznania zaproszono Marię Dąbrowską.

ZAPISKI Z LAMUSA. Zima, czyli prawie przedwiośnie

Różnie bywa z ekranizacjami tych powieści, które weszły do kanonu literatury. Moglibyśmy wymienić wiele udanych realizacji, ale stworzylibyśmy też całkiem długą listę tych, które do takowych na pewno nie należały. Niektóre utwory doczekały się nawet kilku różnych, realizowanych na przestrzeni lat, ekranizacji. Nic tylko czekać na kolejne propozycje kinowych interpretacji klasyków literackich. Może ktoś na nowo weźmie na tapet takie np. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego?

ZAPISKI Z LAMUSA. Stary dryblas i rozkoszne bobo

"Poraz pierwszy piszę w »Ilustracji Polskiej« i zapewne poraz ostatni, poważne bowiem pismo nie może długo narażać na szwank i swojej powagi i swojej dobrze zasłużonej sławy, a zdarzyć się może, że zrównoważeni, stateczni, spokojni, dostojni i regularnie płacący jego czytelnicy, po przeczytaniu moich feljetonów, zaczną uciekać w panice, ostrzegając się donośnie: »Ratuj się, kto może! Warjat jest w pobliżu!«"* - pisał we wstępie Noworocznych rozmyślań Kornel Makuszyński.

Bracia z powstania

W tym roku obchodzimy 105. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. 27 grudnia zapalimy znicze pod pomnikami, tablicami pamiątkowymi i na powstańczych grobach. Wspomnijmy także poległych powstańców, a wśród nich: Antoniego, Kazimierza i Stanisława Owczarskich, którzy zginęli 5 stycznia 1919 roku i ich brata, Józefa - zamordowanego później w Katyniu.

Śladami rabina Egera

Jego grób jest celem pielgrzymek, a księgi, napisane 200 lat temu obiektem badań naukowych. W Poznaniu możemy odnaleźć ślady słynnego żydowskiego myśliciela - rabina Akivy Egera. Skwer jego imienia znajduje się w symbolicznym miejscu, przed wejściem do dawnej Nowej Synagogi.

Uczony w prawie

Antoniego Peretiatkowicza, rektora Uniwersytetu Poznańskiego, twórcę poznańskiego wydziału prawa, upamiętnia skwer na Łazarzu, przy ruchliwym skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Głogowskiej.

Maestro w Warszawie. Razem z Poznaniem

Wyczekiwany Maestro Bradleya Coopera opowiada biografię Leonarda Bernsteina - osobowości, która zostawiła głęboki ślad na kulturze muzycznej XX wieku. Pomieścić ten bogaty życiorys w jednym filmie nie sposób. Prześledziłem więc kilka jego epizodów, do czego zainspirował mnie zabawny tekst o języku polskim w jednym z utworów Bernsteina. 

ZAPISKI Z LAMUSA. Słowiańskim obyczajem

Niniejszy tekst ma jak najbardziej charakter okazjonalny. Nawiązuje bowiem do zbliżających się świąt. Cytowany tu artykuł jest jednak szczególny nie tylko z uwagi na poruszaną tematykę, ale również jego autorkę. A była nią dr hab. Bożena Stelmachowska - etnografka i działaczka, ale która pełniła w latach 1934-1939 funkcję kierowniczą w Muzeum Miejskim, którego ideowym spadkobiercą jest Ratusz - Muzeum Poznania. Powodów, by tekst ten na łamach "Zapisków z lamusa" zacytować, jest więc niemało!

ZAPISKI Z LAMUSA. Kryzys tandety, kiczu i miernoty

Tego, kto czyta, nie trzeba przekonywać o ogromnej wartości literatury. Pędzi on ku księgarskim półkom lotem błyskawicy, gdy tylko jego oko zauważy jakiś interesujący tytuł. Nie stroni od antykwariatów i targów staroci, uważnie przeglądając wszystko w poszukiwaniu następnego dzieła, które uzna za warte nabycia. Biblioteka to dla niego azyl, a w domu tworzy on nierzadko rozbudowane biblioteczki własne bądź też odkłada nowo zakupione pozycje, gdzie mu tylko miejsca starczy. Tak, tacy ludzie istnieją! A mimo to wciąż zdaje się poziom czytelnictwa niewystarczającym. Czy winni są jednak potencjalni czytelnicy, czy też coś innego?

Towarzysz Wiktor w Poznaniu

Stosunek Wielkopolan do Józefa Piłsudskiego uchodzi, oględnie mówiąc, za chłodny. Jego skromne związki z Poznaniem kojarzy się zazwyczaj z dwiema wizytami już po odzyskaniu niepodległości, w 1919 oraz 1921 roku. Jednak przyszły Marszałek po raz pierwszy odwiedził nasze miasto już u progu XX stulecia.

Na kortach z Fibakiem

Na pytanie, co łączy prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu Jana Zakrzewskiego, adwokata Kazimierza Starkowskiego i Wojciecha Fibaka, odpowiedź wydaje się z pozoru prosta - wszyscy czterej studiowali prawo. Ale jeżeli bliżej przyjrzeć się ich życiorysom, okazuje się, że mieli jeszcze jedną wspólną pasję - tenis.

ZAPISKI Z LAMUSA. Rzym w Poznaniu

W dzień już bardzo jesienny zaistnieć może szczera tęsknota za miłymi promieniami słonecznymi. Nierzadko w chwilach tej tęsknoty chwytamy się tego wszystkiego, co nawet i symbolicznie kojarzy nam się ciepłem i zapachem lata. Niekiedy są to osoby, które przybywają do nas z krajów może nie bardzo dalekich, ale jednak wnoszących do naszego jesiennego światka trochę egzotycznego ożywienia. Przykładem kraju, który niezmiennie z odmianą tak klimatyczną, jak i kulturową nam się kojarzy, są chociażby Włochy.

A jednak się kręci (ło)!

Dokładnie sto lat minęło od oficjalnej premiery nakręconego w Poznaniu i na poligonie w Biedrusku filmu Bartek Zwycięzca. Był sukcesem artystycznym i kasowym, a frekwencyjnie pokonał nawet łzawe melodramaty o przyciągających tytułach: Niewolnica miłości i Każda chce porucznika.

ZAPISKI Z LAMUSA. Co z tymi "Dziadami"?

Czy warto? A jeśli warto, to jak to zrobić? Takie pytanie musi sobie zadać każdy, kto staje w obliczu opracowania interpretacji dzieła o pewnej renomie, klasie, a także przez historię zarówno literatury, jak i sztuk wszelakich wchłoniętego. Czy lepiej pokusić się o aktualizację treści o rysie wręcz awangardowym, czy też może w klasycznym ujęciu szukać delikatnie pobrzmiewającego, nieśmiałego nowatorstwa? Oto są pytania.

Zostali w naszej pamięci

Na przełomie października i listopada przypominamy o ludziach kultury, którzy odeszli w minionym roku. Swoim życiem na zawsze wpisali się w dzieje naszego miasta. Będziemy o nich pamiętać.

Ósmy dzień się nie skończył

Fenomen Teatru Ósmego Dnia polega na trwaniu. Mimo upływu czasu, uwarunkowań politycznych, prześladowań i represji - w zadziwiająco dobrej formie.

ZAPISKI Z LAMUSA. Piękny, wiosenny kwiat

Najpewniej znajdą się tacy, którzy w tytule niniejszego tekstu z uwagi na panującą porę roku, dopatrzą się ironii. Nic bardziej mylnego! Coś takiego nawet nie przyszło mi do głowy. A na pewno nie tym razem... To naprawdę będzie tekst o kwiecie i to wyjątkowym, bo robiącym wrażenie piorunujące. Będzie to również gratka dla wszystkich serc lokalnych patriotów złaknionych dawki zachwytu nad ich miastem.

ZAPISKI Z LAMUSA. Komedianci i blagierzy

Gwiazdy kina, sceny teatralnej, estrady, a obecnie również wszelkiej maści persony znane z mediów, o których niegdyś nikt nawet nie pomyślałby, że mogłyby zaistnieć, od dawna wykorzystują do promocji swojego wizerunku skandalu i kontrowersji. Tu rzucą informacją o swoim życiu prywatnym, z której więcej można się domyślić, aniżeli dowiedzieć, tam pod nos swoim fanom i antyfanom podsuną wypowiedź, z której każdy może wyczytać, na co ma ochotę. I tak się nakręca ta karuzela...

Dowody zbrodni

80 lat temu do okupowanego przez Niemców Poznania przyjechał Heinrich Himmler, nazywany prawą ręką Hitlera. 4 i 6 października 1943 roku wygłosił dwie mowy dotyczące m.in. eksterminacji ludności żydowskiej. Przeszły one do historii jako "przemówienia poznańskie".

ZAPISKI Z LAMUSA. Machina reklamowa

Promocja towarów i usług rozrosła się dzisiaj do rozmiarów niebotycznych i trudno nawet pomyśleć by ktokolwiek, kto roi sobie w głowie sukces, mógł pominąć ten aspekt w swojej działalności. Twórcy reklam prześcigają się w pomysłach i metodach, które mogłyby jeszcze zaskoczyć odbiorców. Niektórym udaje się to w granicach dobrego smaku, innym nastręcza trudności. Nie da się jednak ukryć, że kto chce zwrócić na siebie uwagę, powinien zrobić to z przytupem!

1 Strona 2 3 4 5