Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Poznaniem i Kutaisi

W miniony piątek, 12 kwietnia 2024 r. XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu podpisało umowę współpracy z  A. Razmadze Kutaisi Physics and Mathematics School N 41 w Kutaisi. Miasto Kutaisi jest miastem partnerskim miasta Poznań.

podpisanie umowy - grafika artykułu
podpisanie umowy

Strony porozumienia zadeklarowały współpracę w zakresie edukacji i dydaktyki. Wspólne działania polegać będą na organizacji wizyt studyjnych, staży, praktyk, seminariów i konferencji; wymianie doświadczeń nauczycieli i wykładowców i doskonalenia ich umiejętności zawodowych oraz wspólnego udziału w projektach edukacyjnych. Obecna umowa ważna jest przez okres 3 lat z możliwością kontynuowania współpracy przez strony.

Dodatkowo w dniach 9-13 kwietnia w XXXVIII Dwujęzycznym Liceum odbyły się spotkania młodzieży z Włoch, Katalonii, Niemiec, Gruzji oraz Polski. Młodzież prezentowała doświadczenia z fizyki i zademonstrowała:

• zbudowany  przez siebie tunel aerodynamiczny,
  • zbudowane przez siebie prototypy oczyszczaczy powietrza na podstawie raportów NASA lat 90,
  • metody izolacji wykorzystywanych w chemii organicznej takich jak: chromatografia kolumnowa, TLC, oraz ekstrakcje.

Uczniowie z Gruzji przedstawili w formie prezentacji obliczenia matematyczne siły nośnej wykonanych przez siebie eksperymentów.

Informacje na temat podjętej współpracy znajdziecie Państwo również na stronie:  https://www.poznan.pl/mim/oswiata/news/konferencja-polsko-gruzinska