Webinar "Sukces ucznia i nauczyciela: język polski w zasięgu ręki z aplikacją Akelius"

ul. Iwonicka 40 02-924 Warszawa

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy na nadchodzący webinar "Sukces ucznia i nauczyciela: język polski w zasięgu ręki z aplikacją Akelius", który odbędzie się 11.01.2024 w godzinach 18:00-19:30. Już teraz zapraszamy do rejestracji - liczba miejsc jest ograniczona.

W trakcie tego wydarzenia poznają Państwo aplikację Akelius, wspierającą codzienną naukę języków w szkole. Pokażemy najważniejsze funkcjonalności aplikacji, zachęcimy do przyjrzenia się metodzie blended learningu, a także przeprowadzimy sesję Q&A.

Zapraszamy przede wszystkim nauczycieli uczących języka polskiego jako obcego i języków obcych, ale także osoby prowadzące terapię zajęciową lub będące codziennym wsparciem w klasach wielokulturowych. Jeśli mają Państwo w swoim otoczeniu nauczycieli, którzy mogliby być zainteresowani dołączeniem do spotkania, zapraszamy do przekazania linku do rejestracji.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Akelius: Akelius Foundation (akelius-foundation.org)

Szkolenia z programu Akelius w najbliższym czasie: 2.03, 9.03, w godz. 9:00-12:00

Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy dotyczącej programu Akelius i chcących lepiej wykorzystywać ją w praktyce, zapraszamy do rejestracji na dwudniowe, bezpłatne szkolenie online, które odbędzie się 2 oraz 9 marca między 9:00-12:00. Link do rejestracji tutaj. Każdy uczestnik mający 100% frekwencję otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia.

Warsztaty Krytycznego Myślenia

Poznań ul.Robocza 4A

Tydzień krytycznego myślenia Od fake newsów do deep fake'ów, czyli jak nawigować po dezinformacji w Internecie.

Lekcja wychowawcza przeznaczona dla uczniów klas ósmych.

Kiedy? W ustalonym terminie pomiędzy 27 listopada - 30 stycznia 2024 r. W trakcie 45-minutowych zajęć uczniowie: nauczą się, jak rozpoznawać fałszywe informacje w Internecie i mediach społecznościowych; poznają zasady weryfikowania prawdziwości źródeł; przećwiczą w praktyce odróżnianie informacji prawdziwych od tzw. fakenewsów.

Autorami lekcji są współautorzy ogólnopolskiego programu Cyfrowobezpieczni.pl Lekcje poprowadzą założyciele Autorskiego Liceum Navigo: Donata Borkowska, Mateusz Majewski, Łukasz Srokowski lub Paweł Słuja.

Zakres warsztatów wpisuje się w następujące treści Podstawy programowej:

1. Z Preambuły Podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej: rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania; poszukiwanie, porządkowanie, krytyczna analiza oraz wykorzystanie informacji z różnych źródeł.

2. Podstawa programowa przedmiotu język polski II etap edukacyjny: klasy IV-VIII: rozwijanie umiejętności efektywnego posługiwania się technologią informacyjną w poszukiwaniu, porządkowaniu i wykorzystywaniu pozyskanych informacji.

3. Treści nauczania - wymagania szczegółowe w klasach VII - VII. Uczeń rozwija umiejętność krytycznego myślenia i formułowania opinii.

Chcesz, abyśmy poprowadzili bezpłatne warsztaty w Twojej szkole?

Napisz lub zadzwoń. Magdalena Słuja Autorskie Liceum Navigo Poznań tel. 535 054 591 e-mail: m.sluja@navigoliceum.pl

Przyszłość bez granic - poznańskie forum młodzieży

WSHiU Akademia Nauk Stosowanych ul. 28 Czerwca 1956r nr 217/219 Poznań

Zachęcamy do wzięcia udziału w "Poznańskim Forum Młodzieży". Projekt adresowany jest do uczniów i uczennic poznańskich szkół podstawowych (7,8 klasa) oraz szkół ponadpodstawowych. Celem projektu "Przyszłość bez granic- poznańskie forum młodzieży" jest wzmocnienie głosu młodych ludzi uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych oraz rozwój kompetencji miękkich pozwalających na budowanie aktywnej postawy społecznej. Zaplanowane działania stwarzają możliwość wyrażenia swobodnie własnej opinii, integracji i podjęcia dyskusji o przyszłości młodych ludzi na Świecie. Młodzież weźmie udział m.in w debacie, warsztatach na temat wystąpień publicznych, udziału w wymianach międzynarodowych oraz możliwości współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Forum odbędzie się dnia 5.12.2023r w WSHiU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu mieszczącej się przy ul. 28 Czerwca 1956r nr 217/219. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Projekt finansowany jest ze środków budżetowych Miasta Poznania. Uczestnicy i uczestniczki forum mają zapewniony obiad, a każdy/ każda z nich oraz szkoła, którą reprezentują otrzyma certyfikat uczestnictwa w projekcie finansowanym przez Miasto Poznań. Organizatorem wydarzenia jest Polska Akademia Rozwoju. Zapisy przyjmowane są do dnia 4.12.2023r drogą mailową: parteam.poznan@gmail.com. #poznanwspiera

Innowacyjne metody pracy wspierające rozwijanie myślenia matematycznego uczniów z uwzględnieniem założeń edukacji włączającej - edycja 3

Ośrodek Rozwoju Edukacji

Szkolenie "Doskonalenie kompetencji metodycznych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w zakresie innowacyjnych metod pracy wspierających rozwijanie myślenia matematycznego u uczniów z uwzględnieniem założeń edukacji włączającej"w formule warsztatów obejmuje 4 godziny dydaktyczne (2 warsztaty po 2 godziny) i ma na celu wsparcie merytoryczne i praktyczne dla w/w grupy adresatów w zakresie rozwijania własnego warsztatu pracy i realizacji zadań związanych z doskonaleniem zawodowym nauczycieli. Pozostałe informacje, m.in. cele, tematyka, szczegółowy program szkolenia podane są w Sylabusie szkolenia. Zapraszamy do zapoznania się z treścią Sylabusa. Zapraszamy osoby, które nie uczestniczyły w dwóch poprzednich edycjach szkolenia.

Organizacja szkolenia

Szkolenie będzie przeprowadzone w formule warsztatów on-line w formie obowiązkowych 2 warsztatów (każde po 2 godziny dydaktyczne) na platformie Google Meet. Obecność na wszystkich warsztatach na platformie jest obowiązkowa.

Aby uzyskać zaświadczenie ORE o ukończeniu szkolenia należy uczestniczyć we wszystkich warsztatach (100% zajęć) oraz wypełnić ankietę ewaluacyjną na zakończenie szkolenia.

Terminy:

  1. warsztat 1 - 4.12.2023 r., g. 9.00-10.30
  2. warsztat 2 - 6.04.2023 r., g. 9.00-10.30

Ostateczny termin zaliczenia szkolenia to 7 grudnia 2023 roku.

Rekrutacja prowadzona jest do dnia: 30 listopada 2023 roku, do końca dnia lub do wyczerpania miejsc.

Rejestracja: https://szkolenia.ore.edu.pl/RejestracjaSzkolenie/7047

Warsztaty dla wolontariuszek i wolontariuszy

wolontariat@um.poznan.pl

Warsztaty odbędą się w 6 grudnia 2023 roku, w godzinach 14:30 - 16:00, w Centrum Kultury Zamek przy ulicy Święty Marcin 80/82, 61-809 Poznań. W rekrutacji obowiązuje kolejność zgłoszeń. Ewentualne pytania dotyczące Warsztatów prosimy kierować na adres: wolontariat@um.poznan.pl

Uwaga! W warsztatach mogą wziąć udział osoby niepełnoletnie, ale ich formularz rejestracyjny musi zostać wypełniony przez rodzica/opiekuna prawnego.

Jak działać w mediach społecznościowych?

Opis: 1,5 godzinny warsztat będzie się składał z części merytorycznej i prezentacyjnej oraz części praktycznej, w której uczestnicy będą pracować w grupach. W trakcie warsztatu uczestniczki i uczestnicy: poznają, jakie kanały komunikacyjne są najbardziej popularne na tą chwilę i czemu służą dowiedzą się, jakie są różnice pomiędzy kanałami i komunikacją na nich prowadzoną; poznają zagrożenia, które niosą media społecznościowe; dowiedzą się, od czego możemy zacząć stworzenie jakiegoś konkretnego projektu/pomysłu z użyciem mediów społecznościowych. W części praktycznej, uczestniczki i uczestnicy stworzą pomysł i strategię na przeprowadzenie kampanii promującej konkretne projekty w Poznaniu. Grupa docelowa: Do udziału w warsztacie zapraszamy uczennice i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Prowadząca: Maria Andruchiw - Wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" w Poznaniu (członkini od 6 lat, wiceprezeska od roku). Współorganizatorka i menadżerka ds. komunikacji i marketingu festiwalu "Ukraińska Wiosna" w Poznaniu (6 lat). Członkini Rady ds. Integracji Migrantów i Migrantek przy Urzędzie Miasta Poznania. Absolwentka pierwszej Szkoły Liderów miasta Poznania. Członkini Wielkopolskiego Kongresu Kobiet. Stypendystka Stypendium Prezydenta Miasta Poznania w zakresie działalności kulturalnej. Założycielka i kierowniczka sztabu wolontariackiego "Sztab Aniołów", którego celem jest pomoc humanitarna Ukrainie (szpitale, wojsko, ratownicy medyczni, przesiedleńcy wewnętrzni, ludność cywilna i dzieci). Od 2017 roku pracuje w marketingu i reklamie. Posiada dwuletnie doświadczenie w analityce i automatyzacji marketingowej w firmie Franklin Templeton. Ponadto: ● Posiada trzy lata doświadczenia jako Content Managerka w firmie NOVOL, ● Prowadzi ponad 8 profili na Facebooku, 1 na Instagram oraz 1 na Linkedin, ● Zajmuje się rzecznictwem prasowym i zarządzaniem komunikacyjnym w Stowarzyszeniu Społeczno - Kulturalnym "Polska - Ukraina" oraz mediami społecznościowymi w tej organizacji. W tym, komunikacją festiwalu "Ukraińska Wiosna", ● Zajmuje się planowaniem strategii komunikacyjnej dla marek firmy oraz tworzeniem contentu graficznego, wideo i tekstów dla publikacji w 2-4 językach. Link do rejestracji: Jak działać w mediach... (poznan.pl).

https://www.poznan.pl/mim/wortals/wolontariusz-roku/warsztaty-dla-wolontariuszek-i-wolontariuszy,p,72483,72488,72489.html?wo_id=1544

UNICEF - Młodzi dla klimatu w Wielkopolsce

https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/mlodzi-dla-klimatu-w-wielkopolsce

Realizujesz z młodzieżą ciekawe projekty z obszaru ochrony środowiska i klimatu? Działacie w szkole i poza nią, aby wprowadzać ekologiczne rozwiązania? A może chcecie dopiero zacząć swoją aktywność? Jeśli tak, to udział w projekcie Młodzi dla Klimatu w Wielkopolsce jest doskonałą szansą na urzeczywistnienie tych planów.
Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów i nauczycieli ze szkół ponadpodstawowych w województwie wielkopolskim do wzięcia udziału w projekcie, dzięki któremu możecie uzyskać dofinansowanie na realizację wybranych inicjatyw dotyczących ochrony środowiska, promocji ekologicznego stylu życia lub kwestii związanych ze zmianą klimatu. 
Cele projektu:

  • rozbudzanie zaangażowania społecznego młodzieży z województwa wielkopolskiego,
  • promowanie aktywności młodych ludzi w obszarze ochrony środowiska i klimatu,
  • wspieranie realizacji projektów społecznych młodych ludzi - przekazanie środków finansowych na działanie.

UNICEF Polska oraz Firma Symbase wspierają młodych ludzi w ich potrzebie angażowania się w działania mające na celu ochronę środowiska i klimatu. Przygotowaliśmy dla Was - uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Wielkopolsce - wyjątkowy projekt, dzięki któremu nie tylko będziecie mogli pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami, ale otrzymacie szansę na zrealizowanie Waszych pomysłów, dzięki grantom, ufundowanych przez firmę Symbase. Możecie pomyśleć o projektach o mniejszym lub większym zasięgu, które chcielibyście zrealizować - to do Was należy decyzja, o grant jakiej wysokości będziecie się ubiegać: 2, 5, 10 czy 15 tys. Nie przegapcie takiej okazji!

Szczegółowe informacje pod adresem: https://unicef.pl/wspolpraca/wspolpraca-z-placowkami-edukacyjnymi/akcje-edukacyjne/mlodzi-dla-klimatu-w-wielkopolsce

''Praca w szkole z dziećmi/młodzieżą z doświadczeniem uchodźczym i migranckim- projekt antydyskryminacyjny"

agata@woykowska.org

Nauczycielu, nauczycielko! Serdecznie zapraszamy Cię na szkolenie "Praca w szkole z dziećmi/młodzieżą z doświadczeniem uchodźczym i migranckim- projekt antydyskryminacyjny". Bezpłatne warsztaty mają formułę stacjonarną, odbywać się będą w siedzibie Fundacji im. Julii Woykowskiej w Poznaniu, przy ul. Wolnica 7/8 w terminach (do wyboru): 11-12.11; 9-10.12; 16-17.12. Czas trwania: 14 godzin rozłożone na dwa dni weekendowe- sobotę oraz niedzielę (po 7h) z godzinną przerwą obiadową. Obowiązuje limit miejsc. Zapisy za pomocą formularza google: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe_gCxfYLnjErjDIHFljk0O1B-ZUNWXl-k_1an4Kpp7a3rbaA/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0 Osobną grupę szkoleniową dedykujemy szkolnym psycholożkom i psychologom oraz pedagogom i pedagożkom. Program obejmować będzie zarówno kwestie psychologicznego wsparcia dzieci z doświadczeniem uchodźczym w rzeczywistości szkolnej jak i zagadnienia z obszaru profilaktyki antydyskryminacyjnej: pracę ze stereotypami i wynikającej na ich tle dyskryminacji, włączania do grupy rówieśniczej dzieci z doświadczeniem uchodźczym czy integracja dzieci z różnych kultur. Będziemy pochylać się także nad zagadnieniami przemocy i możliwości jej przeciwdziałania w szkołach oraz wypracowywać narzędzia, służące do adekwatnego reagowania w sytuacjach kryzysowych w środowisku pracy. Szkolenie odbędzie się w formie stacjonarnej w dniach 25-26 listopada w siedzibie Fundacji im. Julii Woykowskiej w Poznaniu. Zapisy poprzez formularz: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeNmXfeDyy-OjNTSGDFdcM-dzEL0uLhmQBsEKhiGTVI7WP6Cg/viewform?vc=0&c=0&w=1&flr=0 Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci i (UNICEF) przy wsparciu Miasta Poznania. #poznanwspiera #unicef

Akcja "Serce dla Lwowa"

ul. Św. Marcin 80/82 pok. 336 61-809 Poznań

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu zwraca się z uprzejmą prośbą o pomoc w zakresie przeprowadzenia zbiórki darów, którą tradycyjnie Towarzystwo organizuje każdego roku (po raz 39) na rzecz Polaków zamieszkałych w Ukrainie. Z takim apelem proszą o pomoc szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe z terenu miasta Poznania. Akcja zbiórki prowadzona jest w listopadzie br. Wszystkie szczegóły akcji są publikowane na stronie: https://lwowiacy.pl/ W załączniku znajduje się pismo przewodnie do szkół i placówek oświatowych oraz opis akcji "Serce dla Lwowa".

Konferencja nt. zakażeń HIV i choroby AIDS - Poznań 26 października 2023 r.

Poznań UMP ul. 3 Maja

W 2022 roku wirus HIV zebrał w Polsce pokaźne żniwa. Zanotowano rekordową oraz nienotowaną dotychczas liczbę zakażeń - aż 2384 przypadków*. Jest to wzrost o blisko 90 proc. w stosunku do poprzedniego roku. Na wzrost liczby zakażeń ogromny wpływ ma wciąż istniejące tabu oraz krążące mity, a także przekonanie, że choroba dotyka tylko wybrane grupy społeczne.

,,HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie (...)" stwierdza Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Miasto Poznań przy współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu organizuje II Konferencję dot. zakażenia HIV oraz Choroby AIDS pn. "Współczesne wyzwania w zakresie działań na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów dotyczących HIV i AIDS w Poznaniu".

Konferencja odbędzie się stacjonarnie 26 października 2023 roku w Sali Centrum Profilaktyki "Świt" mieszczącej się na pierwszym piętrze obok Biblioteki Raczyńskich (wejście do Centrum tymi samymi schodami, które prowadzą do Biblioteki) przy ul. Świt 34/36 w Poznaniu, w godzinach 10:00-13:30.

Celem konferencji jest zwiększenie świadomości, wzbogacenie wiedzy uczestników na temat zakażenia oraz profilaktyki wirusa HIV/choroby AIDS. Nabyte podczas wydarzenia umiejętności pozwolą lepiej zapobiegać zakażeniom, wykrywać je na wczesnym etapie, podejmować racjonalne działania w leczeniu i efektywnie wspierać osoby przechodzące trudne chwile. Do udziału w konferencji szczególnie zapraszamy: pracowników instytucji miejskich, studentów studiów medycznych i społecznych, pedagogów, psychologów, wychowawców, nauczycieli, rodziców, pracowników naukowych oraz osoby, które na co dzień działają w obszarze zagadnień HIV/AIDS na terenie miasta Poznania. Konferencja została podzielona na dwie części. I część zarezerwowana jest dla wystąpień prelegentów, poruszających zagadnienia i aspekty medyczne. Natomiast w II części, poruszone zostaną zagadnienia i aspekty społeczne

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez formularz, który znajdą Państwo w załączniku. Podczas konferencji będą Państwo mieli okazję wysłuchać niezwykle ciekawych prelekcji, które zostaną wygłoszone przez różne autorytety naukowe w zakresie psychologii, socjologii oraz medycyny.

Wypełniony i podpisany formularz prosimy przesłać do dnia 20.10.2023 r. na adres email: iwona_garczynska@um.poznan.pl

Potwierdzenie uczestnictwa otrzymacie Państwo drogą mailową na adres wskazany w  formularzu, do dnia 24.10.2023 r.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o uczestnictwie w konferencji decyduje kolejność  zgłoszeń. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zakończenia procesu  rekrutacyjnego oraz do zmian w programie konferencji

Projekt "Lekcja:Enter".

Al. Racławickie 33/26a 20-049 Lublin

Do 31 października br. realizowana jest ostatnia edycja bezpłatnych szkoleń dla Nauczycieli w ramach projektu "Lekcja:Enter".
Zgłoszenia do projektu przyjmujemy do 20 października br., dlatego zachęcamy do wysłania zgłoszenie już dzisiaj, aby mieć gwarancję udziału w szkoleniu!
Bezpłatne szkolenia dotyczą praktycznego wykorzystania darmowych narzędzi i aplikacji TIK na lekcjach.
Obecna edycja szkoleń realizowana jest w wymiarze 18 godzin dydaktycznych a podstawą zaliczenia jest jedynie min. 60% frekwencji na zajęciach.
Na szkolenie "Lekcja:Enter.zip!" Nauczyciele:

  • Mogą zapisać się indywidualnie - wysyłając swoje dane kontaktowe poprzez formularz zamieszczony na stronie: https://tiny.pl/ccplc
  • Dyrekcja może zebrać dane zainteresowanych szkoleniem Nauczycieli i wysłać zbiorczo uzupełniając załącznik "zgłoszenie do udziału w projekcie". (Zgłoszenie 15 Nauczycieli zainteresowanych szkoleniami, umożliwia nam utworzenie dla Państwa odrębnej grupy szkoleniowej oraz dostosowanie harmonogramu i programu do potrzeb Nauczycieli ze szkoły).

 Szkolenie "Lekcja:Enter.zip!" skierowane jest do nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej (z wyłączeniem nauczycieli informatyki oraz nauczycieli, którzy brali już udział w projekcie"Lekcja:Enter"). Szkolenia te są dla państwa całkowicie BEZPŁATNE finansowane ze środków Unii Europejskiej, prowadzone w trybie online, w czasie rzeczywistym w formie webinarów.
Proszę pamiętać, że w realizowanej przez Centrum Edukacji Nauczycieli Potest VIII edycji 2.0 "Lekcji:Enter.zip!"  wprowadzone zostały następujące zmiany:

  • Dyrekcja nie musi brać udziału w szkoleniu.
  • Szkolenie zostało skrócone do 18 godzin lekcyjnych  (16,2 godziny to szkolenie online, 1,8 godziny to praca własna Nauczyciela na platformie).
  • Nauczyciele nie piszą już scenariuszy zajęć i nie przeprowadzają lekcji obserwowanych. Do zaliczenia szkoleń wystarczy 60% obecności na zajęciach.
  • Nie jest określona minimalna liczba zgłoszonych nauczycieli  (niemniej jednak zachęcamy do zgłoszenia się wszystkich nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących).
  • Niestety w tej edycji projektu wsparciem nie możemy objąć nauczycieli informatyki.

W sytuacji, kiedy Nauczyciel uczy więcej niż jednego przedmiotu wybiera ten, w ramach którego chce się przeszkolić.
WAŻNE! Do projektu mogą się zgłaszać tylko osoby, które nie zostały przeszkolone w poprzednich edycjach! Nawet jeżeli Szkoła brała już udział w Lekcji:Enter, a są wśród Państwa Nauczyciele, którzy nie brali udziału w realizowanych przez nas szkoleniach, mogą się oni zgłosić do "Lekcji:Enter.zip!".

Masters&Robots Youth - zaproszenie dla uczniów szkół średnich na bezpłatną konferencję o rynku pracy przyszłości

ul. Krakowskie Przedmieście 13 | 00-071 Warszawa

Zapraszamy uczniów ostatnich klas szkół średnich, stojących przed ważnym wyborem ścieżki zawodowej, na bezpłatną konferencję online na temat rynku pracy przyszłości -Masters&Robots Youth. Wydarzenie to odbędzie się 19 października br. w godzinach 10:00-13:00. Będę niezwykle wdzięczny za przekazanie tego zaproszenia dyrektorom i nauczycielom szkół średnich. W wydarzeniu wezmą udział wybitni eksperci, a patronują mu czołowe uczelnie wyższe.
Termin konferencji: 19 października 2023, godz 10:00-13:00
Miejsce: Online (tylko dla zarejestrowanych uczestników) + dostęp do nagrań i materiałów przez 30 dni dla zarejestrowanych uczestników
Rejestracja i więcej informacji: https://youth.mastersandrobots.tech/
Czym Jest Masters&Robots Youth?
Masters&Robots Youth to nie tylko konferencja. To przestrzeń, gdzie dążymy do wyposażenia młodych ludzi w wiedzę i narzędzia, które pomogą im dokonywać świadomych wyborów zawodowych w erze dynamicznej transformacji cyfrowej i rozwijającej się sztucznej inteligencji. To inicjatywa, która pragnie wyznaczać standardy w doradztwie zawodowym i edukacji przyszłości.
 Jak wziąć udział?
Serdecznie zachęcamy uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w konferencji. Można to zrobić na 2 sposoby, w zależności od możliwości jakimi dysponuje dana szkoła:

  1. Zorganizowanie transmisji konferencji w szkołach lub poszczególnych klasach w ramach doradztwa zawodowego lub godziny wychowawczej.

Idealnie byłoby, gdyby udało się umożliwić uczniom uczestniczenie na żywo w całej konferencji 19 października w godz. 10:00-13:00, ale choćby jedna godzina lekcyjna w trakcie której uczniowie będą mogli wziąć udział przynajmniej w części wydarzenia na żywo będzie dla nich niezwykle cennym doświadczeniem. Jest to zdecydowanie najlepsza forma wzięcia udziału w wydarzeniu, ze względu na:

  • Interaktywność: Udział na żywo umożliwia uczniom zadawanie pytań i uczestnictwo w dyskusjach, co zwiększa ich zaangażowanie i zrozumienie prezentowanych treści.
  • Dynamiczną atmosferę: Transmisja na żywo pozwala na doświadczenie dynamicznej atmosfery wydarzenia, co może być bardziej inspirujące i motywujące niż oglądanie nagrań.
  • Wspólne doświadczenie: Zorganizowanie transmisji dla grupy uczniów umożliwia dzielenie się wrażeniami i pomysłami na bieżąco, co może prowadzić do bardziej owocnych dyskusji i refleksji podczas późniejszych lekcji doradztwa zawodowego.
  1. Zarejestrowanie się i otrzymanie materiałów i nagrań z konferencji

Gdyby nie było możliwości zorganizowania wydarzenia w szkołach serdecznie zachęcamy nauczycieli i uczniów do zarejestrowania się jako uczestnicy, ponieważ każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma dostęp do wszystkich materiałów i nagrań przez 30 dni od zakończenia konferencji.

https://drive.google.com/drive/folders/1D_YWhxkuvAhKDxBOBSc3pfj_B4P6TVcP?usp=sharing

Bilet za złotówkę dla nauczycielek i nauczycieli

Gdańska 2

Z okazji Dnia Nauczyciela (-ki) oraz w powiązaniu z wynikami badania nad ofertą wytchnieniową w instytucji kultury rozpoczynamy akcję promocyjną Bilet za złotówkę dla nauczycielek i nauczycieli na zwiedzanie ekspozycji głównej Bramy Poznania i Centrum Szyfrów Enigma.

Aby skorzystać z promocji, należy przy zakupie biletu okazać aktualną legitymację nauczycielską. Czas promocji to: 14.10.2023 r. - 30.11.2023 r.

Zakup promocyjnych biletów możliwy jest tylko w kasach a ich liczba ograniczona. Masz pytanie? tel.: 61 647 76 34 (Brama Poznania) lub 61 888 45 12 (Centrum Szyfrów Enigma) e-mail: rezerwacja@barampoznania.pl lub kontakt@csenigma.pl

Zaproszenie do udziału w szkoleniach z zakresu edukacji włączającej

wielkopolska.edukacja@dga.pl

DGA S.A. realizuje projekt szkoleniowy "Szkolenia z zakresu edukacji włączającej dla pracowników systemu oświaty i JST w woj. wielkopolskim". Celem projektu jest wzrost wiedzy o dostępności i edukacji włączającej osób z województwa wielkopolskiego, dzięki objęciu ich bezpłatnymi szkoleniami i doradztwem w zakresie edukacji włączającej. Projekt jest skierowany do trzech grup: 1) nauczycieli i przedstawicieli kadry kierowniczej przedszkoli, szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych 2) pracowników ośrodków doskonalenia nauczycieli 3) pracowników jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za edukację oraz pracowników kuratoriów oświaty Szkolenia realizujemy w trybie zdalnym. Trwają one 45 godzin dydaktycznych (w przypadku pracowników KO i JST 30 godzin dydaktycznych). Każdorazowo szkolenie prowadzi dwóch trenerów. Trenerzy zostali przeszkoleni przez trenerów ORE. Szkoleniowcy prowadzą spotkania w oparciu o materiały przygotowane przez ekspertów merytorycznych z ORE. Należy zaznaczyć, iż takie same projekty są równolegle prowadzone we wszystkich województwach w całym kraju. Uczestnicy szkoleń otrzymują materiały szkoleniowe, mają możliwość udziału w indywidualnym doradztwie z ekspertem w tematyce szkolenia. Po zakończeniu szkolenia otrzymują zaświadczenie (które w przypadku nauczycieli jest przydatne w awansie zawodowym). Grupy szkoleniowe liczą od 15 do 20 osób. W przypadku zebrania grupy osób np. z jednej placówki uczestnicy mogą zaproponować terminy szkoleń, wówczas trenerzy dostosowują się do proponowanych dat i godzin dogodnych dla grupy. Projekt odbywa się pod patronatem Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Dokumentacja zgłoszeniowa (formularz rekrutacyjny, umowa szkoleniowa) oraz harmonogram najbliższych szkoleń dostępne są na stronie: https://www.dga.pl/projekty/szkolenia-z-zakresu-edukacji-wlaczajacej-dla-pracownikow-systemu-oswiaty-i-jst-w-woj-wielkopolskim Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu proszone są o wypełnienie dokumentacji zgłoszeniowej i wysyłkę na adres DGA S.A. ul.Towarowa 37, 61-896 Poznań wraz z określonym terminem rozpoczęcia szkolenia. Kandydaci zainteresowani udziałem w szkoleniu w innym terminie proszeni są o kontakt telefoniczny: 789 409 614 lub 601 818 150 lub mailowy wielkopolska.edukacja@dga.pl celem wyznaczenia indywidualnej daty rozpoczęcia. Rekrutacja jest realizowana w trybie ciągłym do 10. listopada 2023 roku lub do wyczerpania miejsc szkoleniowych.

Regionalne Seminarium Edukacji Ekologicznej

Pawilon Ekspozycyjno-Dydaktyczny w Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy do udziału w Regionalnym Seminarium Edukacji Ekologicznej, które odbędzie się w piątek 6.10.2023r. w godz. 10:00-15:00
w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UAM, ul. Dąbrowskiego 165, Pozna.

Seminarium podzielone będzie na dwie inspirujące części:
I. Edukacja outdoorowa
II. Atrakcyjne konkursy ekologiczne dla szkół

Na scenie pojawią się prelegenci, którzy podzielą się swoim bogatym doświadczeniem, pomysłami i rozwiązaniami praktycznymi.
Cel seminarium: popularyzacja edukacji organizowanej poza budynkiem przedszkola lub szkoły.
Dlaczego to ważne?
Outdoor education, czyli edukacja w plenerze, to nie tylko innowacyjna metoda nauczania, ale również sposób na rozwijanie kompetencji uczniów na wielu płaszczyznach: poznawczej, społeczno-emocjonalnej, fizycznej i duchowej. Pomaga również w odnawianiu naszego związku z naturą, co jest szczególnie istotne w dzisiejszym świecie.
Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół i przedszkoli, ale także wszystkie osoby zainteresowane edukacją ekologiczną. To spotkanie jest okazją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz inspiracji nauczaniem w sposób bardziej zrównoważony.
Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona!
Mamy tylko 80 miejsc na sali konferencyjnej, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Link do formularza zgłoszeniowego:
https://forms.gle/hesK3kPXk95E4qG77
Program RSEE przekazujemy w załączeniu.
Wszelkie zapytania dotyczące wydarzenia prosimy kierować pod adresem: filmy@fzk.pl lub telefonicznie: 690 014 130.

Zaproszenie na Ścieżkę Edukacyjną oraz Edukacyjno-Informacyjny Plac Zabaw

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o. ul. Ratajczaka 19, 61-814 Poznań

Ścieżka jest jednym z elementów działań służących prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży oraz mieszkańców licznie odwiedzających Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Ścieżka została wykonana z uwzględnieniem zasad selektywnego zbierania odpadów komunalnych obowiązujących na terenie miasta Poznania.

Serdecznie zapraszamy  grupy zorganizowane z placówek oświatowych. Podczas wycieczki uczestnikom zostają przedstawione zagadnienia dotyczące gospodarki odpadami, ciekawostki o ekologii i otaczającej przyrodzie.

Regionalne Seminarium Edukacji Ekologicznej

Agencja Informacji i Ochrony Środowiska

Serdecznie zapraszamy do udziału w Regionalnym Seminarium Edukacji Ekologicznej, które odbędzie się w piątek 6.10.2023r. w godz. 10:00-15:00 w Sali Konferencyjnej Ogrodu Botanicznego UAM, ul. Dąbrowskiego 165, Poznań.
Seminarium podzielone będzie na dwie inspirujące części:
I. Edukacja outdoorowa
II. Atrakcyjne konkursy ekologiczne dla szkół

Na scenie pojawią się prelegenci, którzy podzielą się swoim bogatym doświadczeniem, pomysłami i rozwiązaniami praktycznymi. Cel seminarium: popularyzacja edukacji organizowanej poza budynkiem przedszkola lub szkoły. Dlaczego to ważne?
Outdoor education, czyli edukacja w plenerze, to nie tylko innowacyjna metoda nauczania, ale również sposób na rozwijanie kompetencji uczniów na wielu płaszczyznach: poznawczej, społeczno-emocjonalnej, fizycznej i duchowej. Pomaga również w odnawianiu naszego związku z naturą, co jest szczególnie istotne w dzisiejszym świecie. Zapraszamy nauczycieli, wychowawców, dyrektorów szkół i przedszkoli, ale także wszystkie osoby zainteresowane edukacją ekologiczną. To spotkanie jest okazją do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz inspiracji nauczaniem w sposób bardziej zrównoważony. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona!

Mamy tylko 80 miejsc na sali konferencyjnej, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/hesK3kPXk95E4qG77

Program RSEE przekazujemy w załączeniu.

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli

Polska Fundacja Przedsiębiorczości Oddział w Poznaniu

Od nowego roku szkolnego do siatki nauczania wprowadzony zostanie nowy przedmiot szkolny "Biznes i zarządzanie". Przedmiot ma zastąpić "podstawy przedsiębiorczości". Nowa inicjatywa edukacyjna oceniana jest pozytywnie, bo uczniowie powinni znać podstawy ekonomii niezbędne im do życia i planowania domowych budżetów. Jak powinno wyglądać nauczanie takiego przedmiotu? Polska Fundacja Przedsiębiorczości proponuje bezpłatne i innowacyjne rozwiązanie, które będzie wspierać nauczycieli.
Na platformie szkoleniowej Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości pojawiła się zakładka dla nauczycieli "Biznes i zarządzanie". Jest to inicjatywa mająca na celu wspieranie nauczycieli przy tworzeniu planu zajęć dla przedmiotu "Biznes i zarządzanie".
Znajdują się w niej zarówno szkolenia e-learningowe pomagające w przygotowaniu do lekcji, jak i szkolenia dodatkowe np. ABC przedsiębiorczości czy budowanie biznesplanu. Ciekawym dodatkiem do lekcji jest program "Zakładam firmę", w którym pokazujemy blaski i cienie zakładania firmy w poszczególnych branżach. To praktyczna, bezpłatna i atrakcyjna wiedza.
Wszystkie materiały znajdują się na stronie: https://szkolenia.pfp.com.pl/kurs/biznes-i-zarzadzanie-szkolenia-dla-nauczycieli/19

Zaproszenie - NOC ZAWODOWCÓW 2023 Edycja 6.0 "HUB KOMPETENCJI"

ul. Piekary 17, piętro XI, 61-823 Poznań

Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Poznaniu serdecznie zaprasza do udziału w naszym cyklicznym wydarzeniu NOC ZAWODOWCÓW 2023 Edycja 6.0 "HUB KOMPETENCJI".

Głównym celem przedsięwzięcia jest wsparcie młodzieży klas 7 i 8 Szkół Podstawowych w ich przyszłych wyborach edukacyjnych.

Tegoroczna szósta edycja Nocy Zawodowców odbędzie się w piątek 6 października 2023r. o godzinie 17:00 stacjonarniew Zespole Szkół Zawodowych Nr 6. Im. Joachima Lelewela w Poznaniu, ul. Działyńskich 4/5 w Poznaniu.

W załączeniu przesyłam pismo przewodnie, program i plakat.

6 października 2023 (piątek) START godzina 17.00

ZAPRASZAMY!

Bezpłatny warsztat dla nauczycieli "Jak uczyć o owadach i zależnościach w przyrodzie?"

Urząd Miasta Poznania, ul. 28 Czerwca 1956 r. 404 61-441 Poznań

Miasto Poznań oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu zapraszają nauczycieli, animatorów i edukatorów do udziału w bezpłatnym warsztacie pt. "Jak uczyć o owadach i zależnościach w przyrodzie?", realizowanym w ramach programu "Poznań dla pszczół".

Spotkanie odbędzie się 27 września 2023 r. w godzinach 15:00-19:30.

Rozpoczęcie warsztatu zaplanowane jest w miejskiej pasiece w Lesie Dębińskim. Pasieka zlokalizowana jest obok siedziby Zakładu Lasów Poznańskich przy ul. Ku Dębinie 2.

Od wielu lat, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obserwuje się wzrost zainteresowania dobrostanem owadów, a zwłaszcza zapylaczy. Coraz lepiej rozumiemy ich kluczową rolę w środowisku oraz dostrzegamy bogactwo produktów i usług im zawdzięczanych. Chcemy podejmować działania na rzecz tych niezwykłych zwierząt, a te będą skuteczne jedynie wtedy, gdy odpowiedzą na realne wyzwania i potrzeby. Dlatego też zapraszamy do zgłębienia tajemnic zapylaczy podczas jesiennego warsztatu. W programie spotkania przewidzieliśmy czas na część terenową, podczas której odwiedzimy miejską pasiekę, skupimy się na obserwacjach zapylaczy oraz aktywnościach edukacyjnych, jakie można zrealizować podczas spaceru ścieżką edukacyjno-przyrodniczą "Cztery pory roku w świecie zapylaczy". W drugiej części spotkania - stacjonarnej, zajmiemy się tematem miejsca owadów w sieci zależności przyrodniczych, przyjrzymy się także roślinom przyjaznym owadom oraz zbierzemy pomysły na zaangażowanie społeczności szkolnej w ochronę zapylaczy. Szczegółowy program znajdą Państwo w załączniku do niniejszego zaproszenia. Warsztaty pozwolą na poszerzenie wiedzy entomologicznej i botanicznej, mamy nadzieję że staną się także źródłem inspiracji i pomysłów na prowadzenie przyrodniczych zajęć w terenie i w klasie.

Rejestracja dla nauczycieli na warsztat dostępna na stronie:

Uczeń bezpieczny w sieci

Al. Jerozolimskie 133/53 02-304 Warszawa

W dokumencie z 16 czerwca 2023 r. wydanym na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 1 Ustawy prawo oświatowe, Minister Edukacji i Nauki ustalił kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024 (szczegóły na www.gov.pl).
W punkcie ósmym określono priorytet: Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli, ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego poruszania się w sieci oraz krytycznej analizy informacji dostępnych w Internecie. Poprawne metodycznie wykorzystywanie przez nauczycieli narzędzi i materiałów dostępnych w sieci, w szczególności opartych na sztucznej inteligencji.
W tym kontekście polecamy Państwa uwadze konkurs pn. Uczeń bezpieczny w sieci, który odbędzie się w okresie od 2 października 2023 r. do 15 lutego 2024 r.
Termin zgłaszania udziału w konkursie upływa 29 września 2023 r.