Poznań wśród najlepszych europejskich miast przyszłości

Po raz kolejny Miasto Poznań znalazło się na podium w niezależnym rankingu fDi Intelligence: Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024. W kategorii "przyjazność biznesowi" stolica Wielkopolski zajęła 2. miejsce, a w klasyfikacji ogólnej - 7.

widok ogólny centrum Poznania - grafika artykułu
widok ogólny centrum Poznania

Raport przygotowali eksperci fDi Intelligence - branżowego magazynu, należącego do Financial Times. W tegorocznym zestawieniu oceniono 330 miast, które podzielono pod względem liczby ludności na pięć kategorii: główne, duże, średnie, małe i mikromiasta. Następnie oceniano je w sześciu podkategoriach: "potencjał gospodarczy", "kapitał ludzki i styl życia", "efektywność kosztowa", "połączenia komunikacyjne", "przyjazność dla biznesu" oraz "strategia FDI". Tworząc raport, eksperci przeanalizowali m.in. dane makroekonomiczne, obszar inwestycji czy potencjał biznesowy.

W kategorii "przyjazność dla biznesu" Poznań zajął 2. miejsce, tuż za Krakowem, wyprzedzając Frankfurt nad Menem, Düsseldorf czy Manchester. W kategorii "kapitał ludzki i styl życia" stolica Wielkopolski zajęła 3. pozycję, wyprzedzając Göteborg i Kolonię, w kategorii "strategia FDI" poznań znalazł się na dzisiątej pozycji. W klasyfikacji ogólnej dużych miast Poznań uplasował się na miejscu 7. przed Manchesterem czy Stuttgartem.