Rozpoczynamy tegoroczną akcję "Poznań liczy (na) jerzyki"

Pierwsze jerzyki są już w Poznaniu! Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania zaprasza do akcji "Poznań liczy (na) jerzyki".

Poznań liczy (na) jerzyki - grafika artykułu
Poznań liczy (na) jerzyki

"Jerzykowe" spotkanie na Placu Kolegiackim

W ubiegły piątek tj. 12 maja 2023 roku, na dziedzińcu Placu Kolegiackiego w Poznaniu miało miejsce spotkanie związane z jerzykami. Zainteresowani akcją "Poznań liczy (na) jerzyki" mogli zapoznać się z instrukcją liczenia jerzyków, nauczyć rozpoznawać tego niezwykle pożytecznego ptaka, zobaczyć dwa typy montowanych na budynkach budek lęgowych dla jerzyków.   

Dla najmłodszych przygotowano mini warsztaty, gry i zabawy poświęcone ochronie jerzyków.

Myśląc o jerzykach warto pamiętać, że w Polsce jest to ptak objęty ochroną gatunkową ścisłą i wymaga ochrony czynnej. Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce opracowało i wprowadziło dokument poświęcony standardom ochrony ptaków i nietoperzy w mieście, uświadamiający inwestorów o konieczności przestrzegania przepisów z zakresu ochrony gatunkowej. Przed przystąpieniem do prac remontowych lub termomodernizacyjnych konieczne jest wykonanie inwentaryzacji budynku (w okresie od maja do czerwca) pod kątem jego zasiedlenia przez ptaki i nietoperze.

Dlaczego tak ważna jest ochrona jerzyków?

Jerzyk (Apus apus) jest najbardziej "miejskim" gatunkiem ptaka. Każda nierówność lub szczelina w murze może stanowić dogodne miejsce gniazdowania i wychowu młodych, choć o właśnie ten gatunek ptaka upodobał sobie otwory wlotowe do stropodachów na wysokich budynkach wielorodzinnych. Możemy je często obserwować na terenie poznańskich osiedli czy wysokich kamienic. Odtwarzanie miejsc lęgowych przez zawieszanie budek lęgowych, edukacja mieszkańców, włączenie się mieszkańców w system obserwacji i monitoringu oraz cykliczne liczenie jerzyków ma na celu ochronę tych ptaków.

Oprócz niewątpliwych zalet, jakimi są obcowanie z mieszkającymi w pobliżu ptakami, słuchanie ich śpiewu, obserwacje podniebnych akrobacji najbardziej przekonującym mieszkańców Poznania argumentem przemawiającym za ochroną jerzyka jest fakt, iż jeden jerzyk w ciągu zaledwie jednego dnia zjada kilkadziesiąt tysięcy owadów, głównie komarów, meszek czy much. Stanowi zatem przykład naturalnego wroga komarów. W ciągu czteromiesięcznego pobytu tego ptaka w mieście, skala pomocy jest nieoceniona.

Jerzyki można podglądać, śledząc obraz z kamer zamontowanych w budkach lęgowych zamontowanych na budynku przy ul. Gronowej 20 w Poznaniu (link).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w akcji "Poznań liczy (na) jerzyki"!

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami akcji.

Instrukcję liczenia jerzyków i arkusz pomiarów znajdziesz TU.

Załączniki