Kultura w Poznaniu

Muzyka

Next Fest. Dużo muzyki!

Żywy i różnorodny - taki z pewnością będzie Next Fest Music Showcase & Conference, poznański festiwal muzyczny połączony z konferencją branżową. Czeka nas kilkudniowa impreza, wypełniona dziesiątkami koncertów w kilkunastu miejscach w całym mieście, ale także wykładami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, które odmienią muzykę przez wszystkie przypadki.

Koniec Ery, jazz trwa

Po ponad ćwierćwieczu obecności na kartach poznańskiego kalendarza festiwalowego Era Jazzu żegna się z publicznością. Zapowiadany jako ostatni w ramach projektu stworzonego przez Dionizego Piątkowskiego koncert, to nie tylko muzyczne wydarzenie na wielką skalę, ale również przesłanie o równości, wyswobodzeniu się z ucisku i wolności. A czym jest jazz, jeśli nie muzyczną inkarnacją wolności?

KWADRATURA PŁYTY. Uciekając od schematów

Warto zaufać artystom spoza medialnego głównego nurtu. Muzyczna prawda przechadza się bowiem również (najczęściej?) ścieżkami dalekimi od zainteresowania mainstreamowych mediów. Przekonują o tym nowe krążki Krzysztofa Gradziuka i zespołu Sonorismo, grupy Daj Ognia, kwartetu Bartłomieja Olesia czy duetu Śniedź.

Pokolenia i tradycje

Przed nami pierwszy tegoroczny koncert Ery Jazzu. Usłyszymy międzynarodowy, ponadstylistyczny zespół/projekt Black Lives. Czeka nas też kolejny intrygujący rozdział cyklu Czas Komedy.

Jazz kocha Osiecką!

Scena na Piętrze zaprasza na wspólny koncert Natalii Lubrano oraz tria Krzysztofa Żesławskiego, którzy w ramach projektu Osiecka Jazzowo przenoszą niepowtarzalną wrażliwość Agnieszki Osieckiej na grunt współczesnego, wysmakowanego jazzu. Wokalny kunszt, muzyczna wirtuozeria i słowa, które pozostawiają ślad w sercach słuchaczy - ta mieszanka nie mogła się nie udać!

Twist, twist again!

"Homo znaczy człowiek, a twist to twist", czyli Maciej Maleńczuk w swojej najciekawszej odsłonie. Zespół, przez który przewinęła się czołówka polskiej alternatywy, po długiej przerwie wraca na scenę. Wystąpi w poznańskim klubie Tama.

Niepoprawnie szczera Daria

Szczera, swojska i niezwykle wrażliwa - taka jest Daria ze Śląska. Jej piosenki są pełne nowoczesnych brzmień z pogranicza popu, elektroniki i jazzu, ale i wypełnione osobistymi tekstami, w których nie boi się przed nami otworzyć. Kim jest naprawdę? Tego możemy dowiedzieć się, tylko oglądając ją śpiewającą na scenie. A okazję do tego będzie koncert w Auli Artis, w ramach "Pierwszej trasy" promującej płytę - Daria ze Śląska tu była.

Dobrze pójść na żywioł

Żywiołak - jeden z najważniejszych folk-rockowych zespołów w Polsce - zawita do Klubu pod Minogą, by zabrać nas w magiczną podróż, podczas której naprawdę wszystko może się zdarzyć. Od ponad dwudziestu lat ich muzyka przyciąga rzesze fanów gitarowego grania, które aż skrzy się słowiańskimi i szamańskimi barwami. Jeśli macie ochotę cofnąć się w czasie i posłuchać rockowych opowieści o wierzeniach naszych dawnych przodków, to nie przegapcie tego wieczoru!

Czułość

(Błoga) bezradność recenzenta najgłośniej dochodzi do głosu wtedy, gdy dzieją się rzeczy trudne do uchwycenia i paradoksalnie bardzo namacalne. Jak opisać to, czego się doświadczyło, nie popadając przy tym w egzaltację? Jakich słów użyć, by choć spróbować przybliżyć te wrażenia, nie dając się jednocześnie porwać nurtowi subiektywizmu? Bezradność w rozkwicie, podobnie jak błogość. Bo skoro już stała się naszym udziałem to znaczy, że spotkaliśmy się przy źródle. Najprawdziwszym, najbardziej przejrzystym i ożywczym.

Uczta rzeźników

Poznańskich fanów ekstremalnego metalu z podziemia czeka nie lada uczta - już niebawem w 2progach, w czasie jednego wieczoru, będą oni mogli poszaleć na koncertach aż pięciu kapel, z których każda zajmuje coraz silniejszą pozycję w undergroundzie. W roli gwiazdy wieczoru wystąpi amerykański Midnight, który zaprezentuje swoją najnowszą płytę Hellish Expectations, a towarzyszyć mu będą szwedzki Dödsrit, belgijski Cyclone oraz dwie inne kapele z USA - Devil Master i High Command.

Piątka na pięć

Piątka to tytuł piątego albumu zespołu LemON, wydanego po ponad sześciu latach od ostatniej płyty. Jeśli twórczość ekipy Igora Herbuta nie od dziś darzycie sympatią, to i tym razem nie będziecie zawiedzeni - to nadal przebojowy pop-rock, mądry i szczery, w którym jednak chodzi o coś więcej niż ładną melodię i okrągłe słowo. Jeżeli natomiast dotąd nie przekonaliście się do LemON-a, to chyba najlepszy moment, by dać mu szansę - z pewnością odwdzięczy się z nawiązką.

Miłość w czasach odmiennych

To oczywiste, że Miłość w czasach popkultury (1999) Myslovitz jest jedną z kluczowych płyt w historii polskiego rocka końca XX wieku. Czy granie jej na żywo bez Artura Rojka w składzie ma sens? Dla wielu będzie to zwykła profanacja i pomysł na siłę, ale mając na uwadze fakt, że nowy lider kapeli radzi sobie całkiem nieźle, to może jednak warto dać temu szansę? Z okazji 25-lecia tego ponadczasowego albumu ukazała się specjalna reedycja płyty. Teraz czas na trasę.

Sursum corda!

Swój najnowszy, wydany ledwie kilka tygodni temu znakomity album Sursum corda, będą promowali w pierwszą kwietniową sobotę muzycy zespołu 2Tm2,3. Członkowie jednej z najniezwyklejszych grup krajowego rocka wystąpią w Puszczykowie.

Lekkość kolorów

Często mówi się, że muzyka jest jak kolory, że brzmienia mogą przypominać barwy, razem tworząc krajobraz, niczym pejzaż na płótnie. I choć to tylko metafory, to są projekty, które za sprawą swojej artystycznej wrażliwości niemal urzeczywistniają tę myśl, dźwiękami malując nam przed oczami zachwycające obrazy. Tak jest również w przypadku jazzowego duetu Quiet Colors, który już niebawem wystąpi w poznańskim klubie Blue Note, by zaprezentować swoją debiutancką płytę Why.

Kumple to grunt

Niezrównani interpretatorzy piosenek Georgesa Brassensa, a także polscy "promotorzy" twórczości katalońskiego barda Lluisa Llacha, znani też z fantastycznych własnych opracowań pieśni sefardyjskich - do Poznania przybywa rzadko tu widziany i słyszany Zespół Reprezentacyjny.

OPERA POD IGŁĄ. Król Medów w późnym PRL-u

Dzisiaj opera może kojarzyć się z poważną i nobliwą sztuką dotowaną przez państwo, daleką od skandali show-biznesu. Same jej początki także wiązały się z mecenatem wyższych sfer. Nie zawsze tak jednak było. Przez 250 lat opera była popularną formą rozrywki. Tam, gdzie w grę wchodzi rozrywka, pojawia się także biznes.

Książę Operetki zdemaskowany

- Cała mistyfikacja, jaką stworzył wokół spotkania z Callas, była możliwa tylko w tamtych czasach. Dzisiaj dałoby się ją zweryfikować w pięć minut, bo przecież albo masz selfie z gwiazdą, albo nie masz. Kaczyński natomiast miał wrodzony spryt i wyczucie, co można wykorzystać dla swoich celów i potrzeb - mówi Bartosz Żurawiecki, autor książki Primadonna. Biografia Bogusława Kaczyńskiego.

MY NAME IS POZNAŃ. Świat pędzi za szybko

- Czas bardów, piszących teksty tak długie, że piosenka musi trwać siedem minut, opowiadając o wszystkim ze szczegółami, już się skończył. Żyjemy wśród tylu informacji, przekazów i słów, że naprawdę wystarczy esencja, a interpretację trzeba zostawić słuchaczowi - mówią Paweł Świderski i Michał Pełechaty z poznańsko-kołobrzeskiego duetu EłMi.

Muzyka w czasach terroru

Terror - niezmordowani piewcy muzyki hardcore - wprost z Los Angeles przyjadą do naszego miasta, by zagrać jedyny koncert w Polsce. I to nie byle jaki, bo promujący ich ostatni, kapitalny album Pain Into Power (2022). I choć to zaledwie dwadzieścia minut muzyki, to nie ma powodu do narzekań - panowie udowodnili, że po dwóch dekadach grania wciąż mają w sobie tę samą parę, co kiedyś. Bez zbędnych ozdobników, bez łagodzenia brzmienia, bez kompromisów - tak zagra Terror w poznańskich 2progach.

Muzyka jest dla ludzi

Najważniejsze, żeby tworzyć koncerty dla ludzi, skala wydarzenia i miejsce mają mniejsze znaczenie. Nie potrzeba przecież wielkich frazesów i sal koncertowych, żeby wykreować coś wspaniałego. W wychodzeniu na scenę chodzi o dzielenie się - mówi Jakub Dera, poznański pianista, pedagog i kierownik artystyczny nowego festiwalu muzycznego IDEA.CZAS.MIEJSCE.

1 Strona 2 3 4 5