Podsumowanie projektu edukacyjnego "Mistrzowska Szkoła Innowacji"

Wydział Oświaty, SENSE consulting sp. z o.o oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu podsumował udział szkół w projekcie "Mistrzowska Szkoła Innowacji" w trakcie Targów Edukacyjnych w Poznaniu.

"Mistrzowska Szkoła Innowacji" - zakończenie projektu - grafika artykułu
"Mistrzowska Szkoła Innowacji" - zakończenie projektu

Projekt realizowany był w okresie od listopada 2023 r. do stycznia 2024 r. Zorganizowano 4 spotkania online dla zgłoszonych nauczycielek i nauczycieli, którzy w trakcie warsztatów pozyskali informacje na temat eduinnowacji, sposobów wdrożenia ich na zajęciach, a także pakiet materiałów edukacyjnych oraz dostęp do ok. 70 pozostałych, różnorodnych rozwiązań edukacyjnych.

Wspólna inicjatywa miała na celu propagowanie wśród poznańskich szkół podstawowych innowacji edukacyjnych opracowanych w ramach projektu POPOJUTRZE 2.0 - KSZTAŁCENIE. Dzięki szkoleniom nauczyciele i nauczycielki zyskali szansę na zapoznanie się z najlepszymi, nagrodzonymi lub wyróżnionymi innowacjami, które zostały wysoko ocenione przez ekspertów i stanowią gotowy materiał do wykorzystania podczas zajęć.

W ramach projektu edukacyjnego zaprezentowano 4 eduinnowacje:

1/ "ImproŚwięta" czyli improwizacja kreatywna w szkole. Innowacja sprzyja rozwijaniu kompetencji miękkich w szczególności kreatywności dzięki zastosowaniu technik improwizacyjnych. To multimedialne kompendium złożone z 10 scenariuszy z zasobami interaktywnymi. 

2/ "OUTDOOR EDUCATION po polsku" czyli wprowadzenie edukacji outdoorowej do polskich szkół. Celem innowacji jest wprowadzenie edukacji outdoorowej (na świeżym powietrzu / w plenerze) do polskich szkół poprzez dostarczenie narzędzi i instrukcji do prowadzenia zajęć. Innowacja głęboko osadzona w nurcie uczenia się przez doświadczanie i eksperymentowanie, zakłada prowadzenie zajęć interdyscyplinarnych. 

3/ "Kurs na relacje" czyli współpraca z rodzicami w oparciu o wspólne wartości. Celem innowacji jest podniesienie kompetencji społecznych nauczycielek i nauczycieli w zakresie komunikowania się, budowania relacji i współpracy z rodzicami uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. 

4/ "Z pasją w rzemiośle" czyli scenariusze zajęć dla doradców zawodowych o rzemieślniczej nauce zawodu. Innowacja wspiera doradców zawodowych, pozwala przygotować się do prowadzenia interesujących lekcji o rzemieślniczej nauce zawodu. Dzięki materiałom zawartym w scenariuszach uczniowie poznają zawody rzemieślnicze. Opowiadają o nich zarówno osoby doświadczone, pracujące w danym zawodzie od lat, jak i młode osoby, które rozpoczęły swoją przygodę w danej branży. Innowacja pokazuje alternatywną drogę edukacji i umożliwia odkrycie pasji i wybór drogi zawodowej.

Uczestnicy szkoleń otrzymali imienne certyfikaty, a szkoły, które przystąpiły do projektu tytuł "Mistrzowskiej Szkoły Innowacji". Lista szkół z Poznania, które otrzymały tytuł to:

  1. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8,
  2. Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu,
  3. Szkoła Podstawowa nr 74 im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu,
  4. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Poznaniu,
  5. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Arkadego Fiedlera w Poznaniu,
  6. Szkoła Podstawowa nr 80 w Poznaniu,
  7. Szkoła Podstawowa nr 55 im. Jurija Gagarina w Poznaniu,
  8. Chrześcijańska Szkoła Podstawowa im. Króla Dawida w Poznaniu.

Niezmiernie cieszy nas tak liczny udział szkół w projekcie edukacyjnym oraz chęć poszerzania swojej wiedzy, poznawania innowacyjnych metod pracy przez uczestników warsztatów. Mistrzowskim szkołom gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie, wkład wniesiony w realizację projektu. Zachęcamy do dalszych edudziałań, powodzenia!