Poznańscy maturzyści ratują życie

Co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że jego jedyną szansą na przeżycie jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku od zgodnego dawcy. Wiedzą to maturzyści VIII LO, którzy po egzaminie włączyli się w akcję ratowania życia. Każdy chętny mógł zapisać się do bazy dawców szpiku. Szeroko rozumianą transplantologię wspiera także Miasto Poznań.

Zdjęcie przedstawia wolontariuszy i chłopaka zapisującego się do bazy potencjalnych dawców szpiku. Wszyscy siedzą za stołami. - grafika artykułu
Maturzyści VIII LO po egzaminie włączyli się w akcję ratowania życia. Każdy chętny mógł zapisać się do bazy dawców szpiku

Akcja "Dawcy szpiku" w "ósemce" organizowana jest od 2017 roku - tradycyjnie trzeciego dnia matur, gdy młodzi ludzie przystępują do egzaminu pisemnego z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

- To dla naszych uczniów przedmiot bardzo przyjemny. Młodzież nie jest zestresowana. Ich głów nie zajmują aż tak bardzo myśli, jak poszedł im egzamin.  Wyluzowani chętniej biorą udział w akcji. Poza tym termin ten nie wymaga od nich dodatkowego przyjścia. Wszyscy absolwenci są tego dnia w szkole - tłumaczy Danuta Kin, wicedyrektorka VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak przyznaje, akcja od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. - Młodzi ludzie rejestrują się do bazy dawców szpiku przy różnych okazjach. Ich świadomość wzrasta - dodaje wicedyrektorka "ósemki".     

Wolontariusze Fundacji DKMS oraz absolwenci VIII LO, obecnie studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, na potencjalnych dawców szpiku czekali w jednej z sal lekcyjnych.

- Zawsze chciałem zapisać się do takiej bazy, ale wcześniej nie miałem okazji. Ta nadarzyła się właśnie dzisiaj. Poszło szybko, bez żadnych komplikacji. Zarejestrowanie się do bazy potencjalnych dawców trwa zaledwie 5 minut, a może uratować komuś życie - mówi Oliwier, który tego dnia wystąpił w podwójnej roli - był także wolontariuszem.  

Akcja nie była zamknięta wyłącznie dla społeczności szkolnej. Mogli wziąć w niej udział wszyscy pełnoletni poznaniacy i poznanianki.

Kilka minut, które ratuje życie

Poszukiwanie zgodnego dawcy komórek macierzystych jest jak szukanie igły w stogu siana. Tylko 25% zakwalifikowanych do przeszczepu znajdzie pomoc w swojej rodzinie, 75% pacjentów potrzebujących transplantacji szpiku musi liczyć na osoby niespokrewnione. W tej chwili aż co piąty Polak nie znajduje swojego "bliźniaka genetycznego" i nie ma szans na przeszczepienie. Nadzieją dla nich mogą być tylko nowo zarejestrowani potencjalni dawcy. Im większa baza takich osób, tym większa szansa na znalezienie "genetycznego bliźniaka".

Czas pobrania wymazu i wypełnienie ankiety to zaledwie kilka minut, a może uratować komuś życie.

Rejestracji w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych można dokonać podczas różnego rodzaju wydarzeń - takich jak akcja, organizowana w VIII LO - lub za pośrednictwem internetu, wypełniając formularz rejestracyjny, np. na stronie Fundacji DKMS.

Miasto Poznań dla transplantacji 

W Poznaniu wspierane są działania zmierzające do ratowania życia. W marcu tego roku Miasto podpisało Wielkopolski Pakt o Transplantologii. To deklaracja, która zobowiązuje sygnatariuszy do wspólnych działań. Także do przypominania, że przeszczepianie organów jest niezwykle ważne - dla wielu osób to jedyna szansa na zdrowie i życie.

Pod dokumentem znalazły się podpisy nie tylko przedstawicieli Miasta Poznania, ale także m.in. zarządu województwa, wojewody, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, wielkopolskich i poznańskich szpitali (w tym również miejskich) czy Fundacji im. Anny Wierskiej "Dar Szpiku". 

- Sytuacja transplantologii w województwie wielkopolskim, zwłaszcza transplantacji nerek, jest w ostatnich latach bardzo trudna - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska. - Jako Miasto podpisaliśmy pakt, ponieważ widzimy istotną potrzebę współpracy. Przeszczepy narządów i tkanek dla wielu chorych są jedyną szansą na zdrowie. To metoda, która ratuje życia. Dlatego naszym zadaniem jest promowanie idei dawstwa, edukowanie, rozwiewanie mitów. 

Wszystkie instytucje, które podpisały deklarację, zobowiązały się do propagowania idei transplantologii, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wspólnego przygotowywania działań i spotkań. 

AJ