Sukces reprezentacji Politechniki Poznańskiej w zawodach SAE Aero Design West w USA

W dniach 12-14 kwietnia 2024r. w Los Angeles w USA odbyły się sponsorowane m.in. przez firmę Lockheed Martin (producenta samolotów F-16 i F-35), ANSYS, Solid Works i Tesla zawody Society of Automotive Engineers SAE Aero Design West, w których drużyna Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej bierze udział od 2008 roku. Start reprezentacji w zawodach wsparło Miasto Poznań.

Reprezentacja Politechniki Poznańskiej z modelem samolotu - grafika artykułu
Reprezentacja Politechniki Poznańskiej w najbardziej prestiżowej klasie Regular zajęła 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, 2. miejsce w kategorii lotów i 1. miejsce w kategorii prezentacji technicznych.

Tym samym studenci wyrównali dotychczasowy drugi najlepszy rezultat osiągnięty w Kalifornii w latach 2012 i 2022. Większym osiągnięciem pozostaje jedynie zwycięstwo w klasyfikacji generalnej klasy Regular odniesione przez Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej podczas zawodów SAE Aero Design West 2018.

O końcowym rezultacie zadecydowała właściwa taktyka, przyjęta przez zespół (odpowiedni dobór ciężarów w poszczególnych lotach, wybór czasu startu, analiza warunków atmosferycznych itd.). Konstrukcja modelu i zastosowane w nim rozwiązania techniczne były efektem systematycznej pracy i gromadzenia doświadczeń wynikających z poprzednich konkursów.

W skład poznańskiej drużyny weszli studenci Politechniki Poznańskiej: Adam Biber, Wojciech Bissinger, Antoni Dąbkiewicz, Marcel Kraśniewski, Mikołaj Lewandowski, Antoni Napierała, Adam Stępień i Aleksander Szotkowski. Opiekunem naukowym ekipy PUT Aero Design był dr inż. Radosław Górzeński.

Strona reprezentacji: http://www.aerodesign.put.poznan.pl/

Bezpośrednio relacje:  http://www.aerodesign.put.poznan.pl/biuletyny/

Strona zawodów: https://www.saeaerodesign.com

Zobacz biuletyn #5 z ostatniego dnia zawodów

SAE Aero Design to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od 38 lat przez amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Transportu Society of Automotive Engineers (SAE) we współpracy m.in. z firmami Boeing, Lockheed Martin czy NASA. Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami narzuconymi przez organizatora. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą dokonać prezentacji technicznej, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć. Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej "konkursy typu SAE AeroDesign przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing)."

W zawodach od roku 1991 brała udział reprezentacja Politechniki Warszawskiej. Od 2008r. w rywalizacji uczestniczą także studenci Politechniki Poznańskiej, w kolejnych latach do tego grona dołączyli studenci Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Wrocławskiej, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Udział reprezentacji Politechniki Poznańskiej odbył się przy wsparciu pani Rektor Agnieszki Misztal oraz dziekanów pana prof. Olafa Ciszaka (Wydział Inżynierii Mechanicznej), pana prof. Zbigniewa Nadolnego (Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki), pana prof. Jacka Pielechy (Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu) oraz pani prof. Hanny Włodarkiewicz-Klimek (Wydział Inżynierii Zarządzania). Start reprezentacji wsparło także finansowo Miasto Poznań i Pratt & Whitney Kalisz. Logistycznie pomocy ekipie udziela Aeroklub Poznański oraz liczne grono życzliwych osób.

We wrześniu 2021 roku zespół PUT Aero Design wziął udział w zawodach Teknofest Technology rozgrywanych w Turcji. Teknofest jest pierwszym tureckim festiwalem technologicznym, w którym w 34 kategoriach rywalizuje ponad 100.000 uczestników. Ambasadorem zawodów jest Selçuk Bayraktar, twórca między innymi dronów TB2. Zaprezentowany przez studentów z Poznania, Autonomiczny Powietrzny System Detekcji Odpadów zdobył uznanie sędziów i uzyskał najwyższą nagrodę Golden Performance Prize oraz 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W kwietniu 2022 roku studenci Akademickiego Klubu Lotniczego zajęli 2. miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Regular w zawodach SAE Aero Design West rozegranych w Los Angeles w USA.

W marcu 2023 roku zespół PUT Aero Design, jako pierwszy zespół spoza Ameryki Południowej, wygrał zawody SAE Aero Design Mexico.

Zobacz zdjęcia z zawodów