Kościół św. Marcina (ul. Święty Marcin 13)

Parafia świętomarcińska powstała w 1 poł. XIII w., jeszcze przed lokacją Poznania. Kościół, pierwotnie zapewne drewniany, był wzmiankowany po raz pierwszy w 1252 r. Znajdująca się przy nim osada - nazywana Świętym Marcinem - została włączona w granice miasta dopiero w końcu XVIII w.

Obecna gotycka budowla pochodzi z początku XVI w. W 1657 r.spaliły ją wojska brandenburskie. Odbudowana na przełomie XVII i XVIII w., otrzymała barokowy wystrój wnętrza. Wzniesiona wówczas wieża już w 1745 r.została rozebrana, gdyż groziła zawaleniem. Nową wieżę postawiono w czasie gruntownej renowacji kościoła w l. 1925-29; do korpusu świątyni dobudowano wówczas od strony południowej czwartą nawę. W czasie walk w 1945 r.kościół został poważnie zniszczony. Odbudowa przeprowadzona w l. 1950-54 przywróciła mu pierwotne formy późnogotyckie.

Trójnawowe wnętrze świątyni przykryte jest gotyckim sklepieniem gwiaździstym. Wykonaną w 1957 r. polichromię ścian, malowaną bezpośrednio na cegłach, zaprojektował Wacław Taranczewski. Witraże w prezbiterium powstały w 1960 r. wg projektu Jana Piaseckiego.

W ołtarzu głównym znajduje się późnogotycki tryptyk, dzieło warsztatu śląskiego z 1498 r. W jego polu środkowym ustawione są figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny.

Nad wejściem do kościoła widnieje płaskorzeźba przedstawiająca św. Marcina na koniu, wykonana w 1953 r. przez Edwarda Haupta. Zewnętrzną ścianę części nawy północnej zdobi fryz arkadowy; niżej wmurowana jest brązowa tablica poświęcona księdzu Piotrowi Wawrzyniakowi (1849-1910) - działaczowi społeczno - gospodarczemu, wieloletniemu patronowi Związku Spółek Zarobkowych.

Przy kościele powstała w 1911 r. grota Matki Boskiej z Lourdes, która dzisiejszy wygląd uzyskała po rozbudowie w 1932 r. Rok później umieszczono obok tablicę upamiętniającą 15.rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. W drewnianej dzwonnicy wiszą trzy dzwony: renesansowy św. Marcin z 1563 r., św. Andrzej z 1718 r. i najokazalszy - Matka Boska z 1747 r. Na skwerze przy prezbiterium znajduje się cokół z napisem przypominającym, że w tym miejscu w 1859 r.stanął pomnik Adama Mickiewicza.

Tekst za: "Poznań od A do Z" pod redakcją Włodzimierza Łęckiego i Piotra Maluśkiewicza, Wydawnictwo Kurpisz S. A., Poznań 1998

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej